2439/​635

Kristian S. Vedel (f. 1923, d. 2003)

“Modus”. Par lænestole samt sidebord af palisander. Løse hynder i sæde, ryg og armlæn betrukket med sort skind. Bord med lplade af glas og underliggende hylde af folieret aluminium. Formgivet 1963. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. (3)

Litteratur: Mobilia nr. 103, februar 1964.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 169.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med overfladiske krakeleringer. Hylde med lille folieafslag.

I Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?