1734/645
Jacques Doucet (f. Boulogne-sur-Seine 1924, d. Paris 1994)
Komposition, 1990. Sign. Doucet. Gouache på karton. 32×40.
Litteratur: Ragon/Doucet: “Jacques Doucet parcours 1977–1994”, Paris, 1999, nr. 1802, gengivet side 153.
Minimale krakeleringer.
Moderne kunst og design, 22. august 2017
Vurdering
Hammerslag