1946/384
Europa på tyren. Figurgruppe af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Meissen. Model 2697. 19. årh.s slutning. H. 21.
Formgivet af Johann Friedrich Eberlein ca. 1748.
Knælende kvinde i blåt restaureret på venstre arm. Afslag på horn. Enkelte afslag på pousserede blomster.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag