1946/​384

Europa på tyren. Figurgruppe af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Meissen. Model 2697. 19. årh.s slutning. H. 21.

Formgivet af Johann Friedrich Eberlein ca. 1748.

Knælende kvinde i blåt restaureret på venstre arm. Afslag på horn. Enkelte afslag på pousserede blomster.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK