2044/65
Dansk flisebord af delvist forgyldt bøgetræ. Plade med 24 hollandske fajancefliser. Bord rokokoform, ca. 1930. Fliser 19. årh.s beg. H. 73. B. 90. D. 62.
Hovedparten af fliserne med små kantafslag. Bordstel med almindelige håndteringstegn.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag