1825/536
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
To pers sofa med profileret krydsbensstel af mahogni. Sider, sæde og ryg betrukket med hhv. brun og lys/brunstribet uld, bagside med kanvas. Model 4118. Udført hos Rud Rasmussen snedkerier, København. H. 87. B. 135. D. 70.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og nogle kantafslag. Ene armlæn let løst. Betræk med nogle pletter samt mindre huller.
Moderne kunst og design, 19. juni 2018
Vurdering
Hammerslag
23 bud