1752/1524
Svensk empire kandiskurv af sølv, delvist svejfet kurv på stand dekoreret med hermehoveder. 1835. Vægt 350 gr. H. ekskl. hank 11 cm.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Reparationer på underdel og lodninger, knækket ben. Senere graverede numre i bunden. Mangler indsats.
Varia, 28. december 2017
Vurdering
Hammerslag