Lorenz Nielsen (f. 1739, d. 1821)
Sønderjysk Louis XVI skab af egetræ, top udskåret med bladguirlander og rosetter, herunder to døre, underdel med fire skuffer. Åbenrå, 18. årh.s slutning. H. 236. B. 120. D. 56.
Lorenz Nielsen, Aabenraa, født 1739, etableret som mester 1774, død 1821, var blandt de dygtigste og mest originale møbelsnedkere i den danske fortolkning af den nyklassicistiske mode i tiden 1775–1800.
Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021