Russisk Pavel Buhre dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld (583) med sidetryk, forkapsel prydet med den mitrakronede kejserlige russiske dobbeltørn i sort og blå emalje, hvid skive med araber- og romertal og små sekunder, støvkapsel af guld, signeret Pavel Bure, N. 118581, for - og bagkapslel nummereret 118581. Anno 1888. Vægt i alt 94 g. Kassediam. 50 mm. Dansk æske og dansk urkæde af 14 kt. guld medfølger. Sidstnævnte: Vægt 28 g. L. 31,5 cm. (2).
Proveniens: Dansk privateje.
Fremstår med minimale alders- og brugsspor. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Slidt æske.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024
22 bud