2110/778
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ Royal”. Standerlampe med stel af grålakeret metal. Skærm af opaliseret plastik, beklædt med lyst lærred. Udført hos Louis Poulsen. H. 182.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skærm med buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag