2444/​657

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-4/2,75”. Bordlampe af bruneret messing. Afbryderhus og fatningshus af bakelit. Overskærm af hvidlakeret zink. Mellem- og underskærm af enkeltlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 54.

Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Afbryderdelen mangler, senere monteret afbryder på ledning. Testet og fungerer, Bruun Rasmussen garanterer dog ej for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?