1908/722
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Lysekrone med fem-armet stel af patineret messing, monteret med skærme af opalglas. Udført 1950'erne hos Louis Poulsen. H. 80. Diam. 68.
Ene skærm mangler. Desuden almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vi garanterer ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. februar 2019
Vurdering
Hammerslag