Antikt Kejserligt kinesisk silketæppe. Design med fo-hunde og klassiske kinesiske ornamenter omgivet af hovedbort med fo-hunde og blomster, bund med guldbronze metaltråde. Signeret: Zhong He Dian Yu Yong(Tilvirket og anvendt i “Palace of Middle Harmony” i den forbudte by, Beijing). 19. årh.s slutning-20. årh.s begyndelse. 275×188.
Asiatisk kunst, 29. november 2017