1908/​676

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

“Trinidad”. Sæt på seks stole med stel af grålakeret stål. Sæde og ryg af formbøjet violet lakeret krydsfinér, hynder på sæder med gråt uld. Model 3296. Udført hos Fredericia Stolefabrik i 1995. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mærker efter stabling.

Moderne kunst og design, 19. februar 2019

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag