2043/​874

Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)

Udendørs væglampe med patineret ramme og buet top af sortlakeret metal, sider isat stribet materet glas, bund og ene front ilagt materet glas. Udført ca. 1970. H. 42. B. 25. D. 15.

Proveniens: Denne lampe var oprindeligt monteret på Mogen Lassens eget hus på Sølystvej, siden nedarvet i familien.

Alders- og brugsslitage efter udendørs brug, herunder ridser, mærker, smuds og overfladerust.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag