1507/515
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Stor skål af massiv drejet teak. Formgivet 1951. Udført hos drejer Magne Monsen for Kay Bojesen. Stemplet “Design Finn Juhl”/“TEAK” “Kay Bojesen Denmark”. H. 17,5. L. 37,5.
Litteratur: Esbjørn Hiort, Finn Juhl, gengivet og omtalt s. 124–128.
Ca. 5 cm limet revne øvre kant. Få små afslag. Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 10. februar 2015
Vurdering
Hammerslag
15 bud