Adolph Carl (f. Kassel 1814, d. Rom 1845)
“Ladepladsen ved Masned Ø”. I baggrunden ses Gåsetårnet i Vordingborg. Usigneret. Betegnet på blændrammen Adolph H. V. Carl. Olie på lærred. 30×39.
H. V. står for Heinrich Vilhelm/Wilhelm - kunstnerens mellemnavne.
Antagelig udstillet på Charlottenborg 1835 nr. 97 med titlen “Partie i Nærheden af Wordingborg”.
Proveniens: Fransk privatsamling.
Retoucheringer. Lærredet er dubleret.
Dansk Guldalder (1807-1864), 14. oktober 2019
13 bud