Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Peter Holmblad (f. 1934)
“Cylinda-line” mm. Middags- og bar service af rustfrit stål, bestående af 22 dele. Delvist stemplet Stelton, Denmark. L. 10–58. (22)
Bestående af:
Smørekniv, barkniv, brødkniv, stegegaffel, proptrækker, ostehøvl, tang, seks coasters med tilhørende holder, toastholder, saltkværn, pebberbøsse, sukkerskål med ske, høj skål med ske, cocktail ske, flaskebakke med korkbund samt fiskefad med tilhørende skærebræt.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021