1904/1660
Tysk 56-timers skibskronometer med kardansk ophæng af messing, kasse af mahogni med låg af glas, skiven mærket 'Glashütte', nr. 9873 samt 'ab-auf' gangreserve indikator. 20. årh.s anden halvdel. H. 18,5. B. 18,5. D. 19.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Optræksnøgle medfølger. Værket fremstår visuelt pænt og i orden.
Varia, 24. januar 2019
Vurdering
Hammerslag