1904/​1660

Tysk 56-timers skibskronometer med kardansk ophæng af messing, kasse af mahogni med låg af glas, skiven mærket 'Glashütte', nr. 9873 samt 'ab-auf' gangreserve indikator. 20. årh.s anden halvdel. H. 18,5. B. 18,5. D. 19.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Optræksnøgle medfølger. Værket fremstår visuelt pænt og i orden.

Varia, 24. januar 2019

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK