12139/​97

S. H. Petersen, m.fl. (, fec.)

Emil Bærentzen, m.fl. (f. København 1799, d. sst. 1868)

En samling prospekter fra København. Alle 19. årh. Alle trykbetegnede. Litografi eller kobberstik på papir. To håndkolorerede. 25×29–36×45. Indrammede. (6)

Blandet stand. Enkelte blade gulnede med foxingpletter og/eller fugtskjolder. Rammer med skrammer og afslag.

Kunst, antikviteter & design, 30. september 2021

Vur­dering

800–1.000 DKK

Hammerslag

400 DKK

400 DKK