12139/97
S. H. Petersen, m.fl. (, fec.)
Emil Bærentzen, m.fl. (f. København 1799, d. sst. 1868)
En samling prospekter fra København. Alle 19. årh. Alle trykbetegnede. Litografi eller kobberstik på papir. To håndkolorerede. 25×29–36×45. Indrammede. (6)
Blandet stand. Enkelte blade gulnede med foxingpletter og/eller fugtskjolder. Rammer med skrammer og afslag.
Kunst, antikviteter & design, 30. september 2021
Vurdering
Hammerslag