1320/1576
Samling præcolumbianske hoveder og andre fragmenter af brændt ler, nogle bemalede. Sydamerika mm. H. 1–9 cm. Diam. 25 cm. (ca. 35)
Proveniens: Dansk privat samling.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.
Auktion
Varia, 16. maj 2013
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
12 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||