Syditalisk krukke, antagelig messapisk, med tragtformet håndtag i siden, dekoreret i geometrisk mønster med brunlig glasur. Ca. 6.-5. årh. f. Kr. H. 24,5 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling, ifølge oplysninger erhvervet pre-1991.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mindre afslag. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
18 bud