905/968
Per Sax Møller (f. Tikøb 1950)
Skulpturel vinkande af sterlingsølv smedet med svungen hank. Sign. Per Sax Møller 2006 samt stemplet Per Sax Møller, Copenhagen. Vægt 718 gr. Unik. H. 16,2.
Udstillet: “Per Sax Møller - Årets sølvsmed 2008”, Museet på Koldinghus. Illustreret i udstillingskatalog s. 10.
Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 9. december 2021
Vurdering
Hammerslag