2027/515
Aksel Bender Madsen (f. 1916, d. 2000)
Ejner Larsen (f. 1917, d. 1987)
Et par bænke med stel af massiv teak, betrukket i sæde og ryg med lyst brunt skai. Model 1651. Formgivet 1959. Udført og mærket hos Næstved Møbelfabrik. L. 180. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skai med enkelte mindre huller. Stel med enkelte mindre reparationer.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag