2137/33
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, gylden skive med arabertal og små sekunder, signeret Lord, støvkapsel af guld. Ca. 1930. Vægt i alt 74 g. Kassediam. 49 mm.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med minimale alders- og brugsspor. Kædering og krone ej guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. september 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud