MEMORABILIA
Visitkort æske. Elfenben med sortlakeret dekoration. Moneret af forgyldt metal. 19. årh. 6,5×13×1,5 cm. Indeholder en håndskrevet note fra ukendt (“H.C. Andersens Etui”) samt et mindre papirklip af en tyr. Defekt.
NB: BR cannot guarantee that the carte de visite case derives from Hans Christian Andersen.
Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk
OBS: BR kan ikke garantere at etuiet stammer fra H.C. Andersen.
Bøger og manuskripter, 16. september 2020