Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
To skåle af stentøj samt en vase af porcelæn, alle modelleret med bibelske motiver i relief. Skåle dekoreret med okseblodsglasur med grønne elementer. Vase dekoreret med transparent glasur. Sign. Jais. Kgl. P. Den ene skål samt vase unika. Skåle: H. 6,6. Diam. ca. 13,3. Vase: H. 10,5. (3)
Den ene skål med reparation og glasurafslag på øverste kant og ved fodrand. Den anden med krakeleringer og glasurrevner langs fodrand. Vase med lille afslag på en hank.
Moderne kunst og design, 14. november 2023