2420/749
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/3”. Et par bordlamper med skærme af hvidlakeret aluminium, stamme af forkromet stål, fod af forkromet messing, trekantstykke af sort sandblæst, sprøjtestøbt bakelit. Udført hos Louis Poulsen. H. 54. Diam. 45. (2)
Litteratur: “Tænd”, s. 204.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
19 bud