Viggo Kyhn (f. 1923, d. 1989)
Stor skål af stentøj, dekoreret med gråhvid glasur og dekor i blåt og grønt med brune elementer. Sign. Kyhn, Unika. H. 16,5. Diam 40,5.
Normal patina, herunder ridser og mærker. En reparation samt et mindre afslag og revne på øvre kant. Glasurafslag på fodrand.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
14 bud