1840/9589
Tapio Wirkkala (f. 1915, d. 1985)
Saara Hopea (f. 1925, d. 1984)
Tre vaser samt to skåle af klart glas med underfang i blå, violette og rosa nuancer. Alle sign. Udført hos hhv. Iittala og Nuutajärvi Glasværk, Notsjö, Finland. H. 4,2–18,9. Skåle diam. 10 og 13. (5)
Almindelig patina, herunder ridser og mærker. Vase med minimalt afslag på øverste kant.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag