899/1
Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
Portræt af frøken Sophie Møller med ternet jakke og hat. Usigneret. Olie på lærred. 47×42.
Det har desværre ikke være muligt at finde ud af, hvem Sophie Møller var.
Krakeleringer. Enkelte minimale retoucherede afskalninger.
Malerier og tegninger, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag