876/​1615

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 574”. Bænk af massiv teak med gennembrudt sæde, opsat på tilspidsende ben. Udført ca. 1968 hos snedkermester Johannes Hansen, ej stemplet. H. 30. B. 43. L. 120.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers forældre i 1968.

Kunsthåndværk & design, 7. december 2017

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK