1335/​1532

“Dobbeltriflet bestik af sølv mm. Forskellige mestre og let variation i mønster samt 10 dele ”Musling". Danmark 19.-20. årh. Vægt 1985 gr. Medfølger 17 dele bestik af pletsølv. (58+17)

Bestående af (og med let variation): 4 middagsgafler (L. 20 cm.), 13 suppeskeer, 8 dessertskeer, 6 kagegafler, 12 teskeer, 7 kaffeskeer, + 8 “Musling” gafler (deraf 6 kagegafler).

Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere dele med monogram.

Varia, 29. august 2013

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK