1335/1532
“Dobbeltriflet bestik af sølv mm. Forskellige mestre og let variation i mønster samt 10 dele ”Musling". Danmark 19.-20. årh. Vægt 1985 gr. Medfølger 17 dele bestik af pletsølv. (58+17)
Bestående af (og med let variation): 4 middagsgafler (L. 20 cm.), 13 suppeskeer, 8 dessertskeer, 6 kagegafler, 12 teskeer, 7 kaffeskeer, + 8 “Musling” gafler (deraf 6 kagegafler).
Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere dele med monogram.
Varia, 29. august 2013
Vurdering
Hammerslag