1722/​883

Nils Kähler m.fl. (f. 1906, d. 1979)

En samling sten- og lertøj bestående af større cirkulært fad dekoreret med gullig glasur. Sign. Nils. Mindre fad dekoreret med turkis glasur på hvid baggrund. Samt vase dekoreret med uranglasur. Udført og stemplet hos Kähler. H. 5,5–23,5. Diam. 30–45. (3)

Mindre fad med minimal glasurafskalning på kant. Vase med glasurafskalninger på øverste og nederste kanter.

Moderne kunst og design, 30. maj 2017

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag