2040/​265

“Kore 677” fra Athens Akropolis, kopi af støbt sandsten. Ung, langhåret pige i ført kiton med æble i venstre hånd. På stand. 20. årh. H. ekskl. stand 55 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK