2040/265
“Kore 677” fra Athens Akropolis, kopi af støbt sandsten. Ung, langhåret pige i ført kiton med æble i venstre hånd. På stand. 20. årh. H. ekskl. stand 55 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
Vurdering
Hammerslag