Møblement af guldstafferet og hvidmalet træ, bestående af ovalt bord med plade af grå marmor, otte stole heraf to armstole. Bordet med Christian X's og dronning Alexandrine's brandstemplede, kronede monogram, én stol med Christian X's og dronning Alexandrine's stemplede, kronede monogram. Danmark, 19. årh.s slutning. Bord H. 75. B. 150. D. 98. (9)
En stol med stemplet på “lap” kronet CA. bordet brandstemplet
Møblerne var en del af prinsesse Alexandrine af Mecklenburg-Schwerins medgift, da hun giftede sig i Cannes den 26. april 1898 med prins Christian (X) af Danmark.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.
Russisk auktion, varia, møbler, 11. juni 2014