1951/​9031

Stort fransk Empire søjleur af forgyldt bronze, frit svingende regulator pendul, skive af hvid emalje, sign. 'Le Roy H.er a Le Roi a Paris'. 19. årh.s begyndelse. H. 54. B. 30. D. 18.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger. Senere pendul ophæng.

Selected (udskudt), 23. december 2019

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag