2031/557
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to-personers sofa med ben af eg, sæde, ryg, sider samt løse hynder betrukket med let patineret naturskind. Model 2214. Udført og mærket hos Fredericia Furniture. L. 148.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let patineret skind.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud