2441/857
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Stor abefigur af patineret teak og limbatræ. Bevægeligt hoved, arme og ben. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 48.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lille hak på øre.
Vurdering
893621 | ||
936698 | ||
118079 |