2441/​132

To italienske skåle af fajance, den ene modelleret med tud og dekoreret med grøn drypglasur, den anden monokrom gul. Samt to kakkelovnsfliser, dekorerede med hhv. marmoreringer og ornamentik på mørkegrøn grund. 18.-19. årh. Skåle Diam. 7,5. Diam. 17 og H. 6,5. Diam. 22. Marmoreret flise L. 21. B. 18. D. 5. Grøn flise L. 24,5. B. 12. D. 3. (4)

Skåle med større og mindre glasurafslag og kanthak. Den gule skål med reparation på kanten. Den grønne med krakeleringer i glasuren.

Marmoreret flise med større glasurafskalninger samt afslag på bagsiden. Grøn flise med afskalninger, kanthak og revner.

Hidrører fra et rygerhjem.

I Aarhus
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?