2003/​876

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Sofabord af mahogni med profilerede kanter. Top ilagt 36 kakler. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 55. L. 123. B. 58.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og kanthak.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK