Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
“Scene ved en Bondegaard. Føllet nærmer sig ængstelig Gaardhanen”. Juni 1847. Studie. Usigneret. Olie på lærred. 41×60.
Karl Madsens fortegnelse over J. Th. Lundbyes malerier nr. 235.
Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af Johan Thomas Lundbye”, 1893 nr. 146. København, “Rådhusudstillingen af Dansk Kunst til 1890”, 1901 nr. 1183. Kunstforeningen, “Arbejder af Johan Thomas Lundbye”, 1931 nr. 101.
Litteratur: Karl Madsen, “Johan Thomas Lundbye”, 1949, omtalt s. 274, afb. s. 270.
Proveniens: Major Peter Bauditz. Majorinde Sofie Bauditz. Kontorchef Gustav Bauditz. Fru Hedvig Bauditz.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017