2039/​2069

Baume & Mercier

Herrearmbåndsur af stål, ref. 1513. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 423. Hvidlig skive med sorte indeks og stål visere. Sort Baume & Mercier rem med Baume & Mercier C-spænde af stål. Urets diameter 33 mm. 1960'erne.

Baume & Mercier æske medfølger.

Baume & Mercier blev oprettet under navnet ''Frères Baume'' i 1834 af brødrene Louis-Victor og Célestin Baume i Les Bois, Schweiz. Virksomheden flyttede til Geneve i det tidligere 20. århundrede, hvor de i 1918 skiftede navn til Baume & Mercier på baggrund af et samarbejde mellem den senere William Baume og den fransk-russiske forretningsmand Mercier. Baume & Mercier har længe været kendt for at producere ure af høj kvalitet til fornuftige priser, og blev i 1965 sammensluttet med Piaget.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Armbåndsure, 23. september 2020

Kategori
Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt

5 bud

Tidspunkt Byder Bud
(Autobud) 1.150 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK