Herrearmbåndsur af stål, ref. 1513. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 423. Hvidlig skive med sorte indeks og stål visere. Sort Baume & Mercier rem med Baume & Mercier C-spænde af stål. Urets diameter 33 mm. 1960'erne.
Baume & Mercier æske medfølger.
Baume & Mercier blev oprettet under navnet ''Frères Baume'' i 1834 af brødrene Louis-Victor og Célestin Baume i Les Bois, Schweiz. Virksomheden flyttede til Geneve i det tidligere 20. århundrede, hvor de i 1918 skiftede navn til Baume & Mercier på baggrund af et samarbejde mellem den senere William Baume og den fransk-russiske forretningsmand Mercier. Baume & Mercier har længe været kendt for at producere ure af høj kvalitet til fornuftige priser, og blev i 1965 sammensluttet med Piaget.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 23. september 2020
Ikke solgt
5 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||