2124/983
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Lænestol med drejelig stamme og firpasfod af aluminium. Sider, sæde og ryg betrukket med blå uld. Model 3316. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1999.
Brugspatina. Betræk med pletter, mærker og enkelte huller. Base med ridser og mærker. Justerstang til vippemekanik mangler.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud