2425/​7535

Carl Emil Östermann (f. Västra Vingåkers 1870, d. Stockholm 1929)

Gustaf Bernhard Östermann (f. Västra Vingåker 1870, d. Stockholm 1938)

Tre portrætter. Sign. og dateret. Bly og kul på papir. Bladstørrelse 16,5×10–30×22. Uindrammet. (3).

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AII 15, AII 16 og AII 19).

Tvillingeparret Gustaf Bernhard og Carl Emil Östermann var fra en tidlig alder begge optaget af at tegne og male. De udannede sig begge på Kunstliga Konsthögskolan i Stockholm, dog et par år forskudt af hinanden. Gustaf Bernhard var under sin tid på Akademiet optaget af historiemaleriet, men valgte – ligesom sin bror – at dyrke portrætmaleriet. Begge brødre fremhævet for deres evner under deres tid på Akademiet, og de blev begge anerkendte portrætmalere i Sverige, hvor deres portrætter kan opleves på en række svenske museer.

Papiret er gulnet en smule. Én med folder i hjørner. Én med enkelte minimale fugtpletter.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag