1433/757
Overpolstret lænestol opsat på ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med blomstret stof. Model 1669. Udført hos Fritz Hansen.
Brugspatina, ben med ridser og mærker. Betræk med let smuds og let slitage på armlæn.
Moderne kunst og design, 12. august 2014
Vurdering
Hammerslag
27 bud