Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
“Fru Brøndum stående i hel figur”. Sign. M. A. 16. Olie på lærred. 177×90.
Udstillet: Charlottenborg 1916 nr. 19.
Anna Anchers mor, Ane Hedvig Brøndum, blev født i 1826 og dør i 1916, samme år som dette maleri er fra. Det er således en statelig 90-årig kvinde, vi ser på maleriet.
Proveniens: Helga Anchers dødsboauktion, Bruun Rasmussen auktion 193, 1966 nr. 95.
Malerier og tegninger, 21. september 2021