2004/​776

Torkov (, 20. årh.)

Unika spisebord af Zebrano, opsat på rektangulære ben. Cirkulær top med udtræk og tre tillægsplader af fyrretræ. Udført 1935 for Illums. H. 74. Diam. 110. Tillægsplader: B. hhv. 40 og 60. (4)

Proveniens: Udført på specialbestilling til Hr. Torkovs eget hjem. Torkov var leder af møbelafdelingen ved Illums og har formentlig selv stået for formgivning af møblerne.

Litteratur: “Bygge og Bo”, 2. årgang, 1935, hæfte 3, omtalt og afbilledet s. 21.

Nænsomt restaureret. Enkelte gamle afslag og mærker, spor af træfiller, nogle ridser. Tillægsplader med omfattende brugsslitage og patina. Pletter, mærker, ridser samt afslag.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK