Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)
Stilleben med blomster i vase. Sign. og dateret K. Isakson 1913 (?) Paris. Olie på lærred. 56×50
Proveniens: Bukowskis Moderna, auktion 435, efterår 1985, kat. nr. 166. Proveniens: Uppsala Auktionskammare, Uppsala, Sverige, 2014, kat. nr. 661.
Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021