842/​14

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

Erhvervet af Skagens Museum i september 2013.

“En Vaccination”. Sign. Anna Ancher 1899. Olie på lærred. 73×90.

Udstillet: Charlottenborg 1899 nr. 5.

Litteratur: Anna Ancher udstillingskatalog fra Hannover, København og Skagen, 1994: Heide Grape-Albers, “Anna Anchers maleri. Hverdagens billeder”, omtalt s. 107–108 og afb. s. 108. En grundig og interessant beskrivelse af tilblivelsen af “Vaccination” eller koppeindpodningen, der indtil for nylig har været i ukendt privateje.

Otte mødre med 11 børn sidder i lægens lyse venteværelse. Lægen skal netop til at stikke en lille pige, der ser noget forskrækket og skeptisk ud. Stemningen i baggrunden er munter med snakkende mødre.

Anna Ancher havde gjort sig flere tanker omkring fremstillingen af “Vaccination”. Hun beskæftigede sig både med medicinens fremskridt og dens positive sociale aspekter, men også med omsorgen for den nye opvoksende generation. Venteværelset som motiv havde optaget flere kunstnere i i Anna Anchers omgangskreds i slutningen af det 19. årh bl. a. Christian Krohg, Harald Slott-Møller og Axel Helsted.

Anna Ancher opnår i maleriet en utrolig farveintensitet af de sjældne, som også kan ses hos hendes samtidige Christian Krohg. “Han influerede hendes malemåde både i kompositionel henseende og i udviklingen af hendes farvevalg - ja også i valget af emner”. Citat fra ovenstående artikel s. 108.

Proveniens: Hr. Lowenadler i London (1899).

Ældre malerier og tegninger, 17. september 2013

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

280.000 DKK